UPS

UPS gjurmo

UPS është një kompani amerikane e ofrimit të paketave shumëkombëshe dhe kompanisë së menaxhimit të zinxhirit të furnizimit

sfond

Gjurmoni dërgesat në UPS

UPS

UPS (United Parcel Service) sht nj kompani logjistike ekspres e themeluar n vitin 1907 dhe me seli n Sandy Springs, Georgia, Shtetet e Bashkuara. UPS sht rritur duke u br nj nga kompanit m t mdha t transportit n bot. sht mnyra e preferuar e transportit pr shumicn e klientve q duan q paketat e tyre t dorzohen shpejt, UPS ofron transport ajror n baza nj nate ose dy dit dhe drgon n kuti postare prmes UPS SurePost, nj filial q i zhvendos paketat n Shrbimin Postar t Shteteve t Bashkuara pr t fundit. drgesa me milje. Q UPS t jet aq i madh sa e shohim sot, ka nevoj pr nj numr t madh punonjsish, pasi ata tani kan m shum se 534,000 punonjs. UPS shprndan afrsisht 15 milion paketa pr 6.1 milion klient n m shum se 220 vende anemban bots.

UPS ofron nj shumllojshmri shrbimesh logjistike pr t'iu prshtatur nevojave t do klienti, pr shembull kto jan shrbimet e zakonshme q UPS u ofron klientve t Shteteve t Bashkuara:

Shrbimet e ofruara nga UPS:

 • UPS Ground : Koha e dorzimit mund t zgjas deri n 5 dit.
 • UPS 3-Day Select : Ky shrbim sht nj shrbim transporti toksor pr drgesat ekspres m pak t ndjeshme. dhe mund t duhen deri n 3 dit pune pr t'u dorzuar.
 • UPS 2nd Day Air: Ky shrbim sht pr paketat q duhet t dorzohen brenda 2 ditve t puns.
 • UPS Next Day Air : Ky shrbim pr paketat q krkojn shrbim gjat nats.
 • Saver Air Day Next: Ky shrbim pr paketat q do t drgohen pasdite.
 • Next Day Air : Ky shrbim pr paketat q do t dorzohen n orn e ardhshme 10:30.
 • Ajri i hershm i dits s ardhshme : transport i garantuar brenda nats deri n orn 8:30 t mngjesit pr qytetet kryesore t SHBA-s dhe 9:30 t mngjesit n shumicn e destinacioneve t tjera.
 • UPS Express Critical: Ky sht shrbimi m i shpejt i UPS-s. Dorzimi n t 50 shtetet.

Si mund t gjurmoj pakot e UPS?

Pr t gjurmuar nj parcel UPS, vendosni numrin e prcjelljes n fushn e msiprme, klikoni n butonin "Transportues" dhe zgjidhni "UPS", nse nuk jeni i sigurt se cili transportues drgon drgesn tuaj, ather lini sistemin q t zgjedh transportuesin automatikisht n emrin tuaj. , pas ksaj klikoni n butonin "Gjurmo", m pas do t ridrejtoheni n faqen e rezultateve t gjurmimit ku do t gjeni informacion t detajuar n lidhje me drgesn tuaj duke prfshir vendndodhjet dhe datat.

Si duken numrat prcjells t UPS?

Numrat prcjells t UPS-s kan shum forma t ndryshme, forma m e njohur fillon me 1Z e ndjekur nga 15 karaktere t rastsishme AZ dhe 0-9 p.sh. 1Z110R72DA42018137, 1ZW874E10340825763.

nj form tjetr e njohur pr numrin prcjells t UPS-s fillon me shkronjat 'DT' e ndjekur nga 12 shifra p.sh. DT123456789123, DT723499789065.

nj form tjetr e njohur pr numrin prcjells t UPS-s sht numri i ndjekjes sht vetm shifra t rastsishme p.sh.

T gjith numrat prcjells t UPS-s mund t prmblidhen si m posht:

(# = shkronja / * = shifr /! = shifr ose shkronj)

 • *** *** ***
 • *** *** *** *
 • # *** *** *** *
 • DT1 *** *** *** **
 • DT7 *** *** *** **
 • 1Z!!!!!!!!! *** *** *
 • 92 *** *** *** *** *** *** **
 • 92 *** *** *** *** *** *** *** ***
 • 10 *** *** *** *** *** *** *** *** *** *** **

Si mund ta gjej numrin tim t prcjelljes s UPS-s?

nse keni bler nj paket nga dyqanet online si eBay ose Amazon ose AliExpress ose ndonj dyqan online, ata do t'ju japin nj numr gjurmues n mnyr q t mund t gjurmoni paketn tuaj, ky numr prcjells mund t'i prkas do kompanie logjistike si UPS, Pra, si mund ta gjeni numrin tim t ndjekjes nse kam porositur nj paket n internet?

Ju mund t merrni numrin tuaj t ndjekjes nse shitsi e shnon porosin tuaj si t drguar, ata do t'ju japin numrin e prcjelljes prmes emailit ose faturs s porosis tuaj, prandaj ju lutemi kontrolloni emailin tuaj ose faturn pr t par nse e gjeni atje.

nse ende nuk e keni gjetur numrin e prcjelljes, ju lutemi kontaktoni direkt dyqanin pr t'ju dhn numrin e prcjelljes.


Nse jeni shitsi ose drguesi, mund t merrni numrin tuaj t ndjekjes prmes nj prej opsioneve t mposhtme:

 1. Nse e keni drguar paketn tuaj nprmjet ups.com, do t merrni nj email konfirmimi me numrin tuaj t ndjekjes.
 2. Pr t marr numrin e prcjelljes, mund t regjistroheni edhe me "UPS My Choice"

nse nuk jeni n gjendje t merrni numrin e prcjelljes s pakets ose drgess tuaj, mund t prdorni veorin "Track by reference", t ciln do ta gjeni n faqen e internetit t UPS.

A mund t gjurmoj drgesat e "UPS Mail Innovations" ose "UPS Ground"?

Po, ju mund t gjurmoni parcelat tuaja t UPS Mail Innovations si dhe parcelat toksore t UPS. Pr t gjurmuar nj parcel, vendosni numrin tuaj t prcjelljes s parcels UPS Mail Innovations ose UPS Ground n fushn e msiprme dhe klikoni butonin Track. Si e shpjeguam m lart.

Sa koh i duhet UPS pr t drguar drgesat tuaja?

Paketat UPS Ground zakonisht marrin 1-5 dit pune pr t'u dorzuar

UPS do t marr 2-6 dit pune pr t drguar nj paket nga vendet e Evrops n Shtetet e Bashkuara.

UPS do t marr 1-6 dit pune pr t dorzuar parcelat brenda Shteteve t Bashkuara.

Pr drgimin ndrkombtar t parcelave, UPS zakonisht merr 7-15 dit pune pr drgimin e parcelave. koha e dorzimit disa her do t zgjas m shum n varsi t vendndodhjes s vendit t destinacionit. Sa m e vogl t jet distanca midis vendit t origjins dhe vendit t destinacionit, aq m i shpejt sht dorzimi.

Sa koh i duhet UPS-it pr t dorzuar parcelat e brendshme brenda Gjermanis?

UPS krkon 1-2 dit pune pr t drguar paketat n shumicn e zonave brenda Gjermanis.

far do t thot q ngastra ose drgesa sht n gjendje "n tranzit" pr UPS-n?

paketa n tranzit, do t thot se ngastra sht rrugs pr tek marrsi.

far do t thot q ngastra ose drgesa sht n gjendje "Dorzuar" pr UPS-n?

Dorzimi do t thot q marrsi i parcels e ka marr at dhe procesi i dorzimit ka prfunduar.

far do t thot q paketa ose drgesa sht n gjendje "Kthimi te drguesi" pr UPS?

Kjo do t thot se marrsi nuk e ka marr parceln pr asnj arsye dhe pasi t ket skaduar afati i dorzimit, ajo i kthehet automatikisht drguesit.


Shembuj të statuseve që kalon përcjellja e dërgesave të UPS

statuset
A UPS Mobile shipment was created and is linked to this tracking number
A delay has occurred due to late processing by UPS brokerage. We are adjusting delivery plans as quickly as possible
A delivery change for this package is in progress. / Your package will be delivered to an alternate address
A late UPS trailer arrival has delayed delivery. We're adjusting plans to deliver your package as quickly as possible
A late flight has caused a delay. We will update the delivery date as soon as possible
A mechanical failure has caused a delay. We will update the delivery date as soon as possible
A mechanical failure has caused a delay. We will update the delivery date as soon as possible. / Your delivery will be rescheduled
A mechanical failure has caused a delay. We will update the delivery date as soon as possible. / Your package is on the way
A mechanical failure has delayed delivery. We're adjusting plans to deliver your package as quickly as possible
A missing commercial invoice is causing a delay. We are currently waiting for information from the sender
A non-UPS labor dispute has delayed delivery. We're working to deliver your package as quickly as possible
An investigation has been opened for your lost package
Arrived at Facility
At the receiver's request, the UPS My Choice delivery change option was modified. / Delivery to a UPS Access Point™ location is pending
Cleared Customs
Customer was not available when UPS attempted delivery. Will deliver to a nearby UPS Access Point™ for customer pick up
DELIVERED
Delivered
Delivered to UPS Access Point™ location and awaiting customer pickup
Delivery has been rescheduled due to holiday closures
Delivery has been rescheduled due to holiday closures. / Your delivery will be rescheduled
Delivery instructions have been provided by the receiver
Delivery will be delayed by one business day
Departed UPS Facility
Departed from Facility
Departure
Departure Scan
Depature Scan: Enroute to USPS
Drop-Off
Due to operating conditions, your package may be delayed
Due to operating conditions, your package may be delayed. / Your delivery will be rescheduled
Duties or taxes are due on this package
Electronic Shipment Information Received for Package by international carrier
Export Scan
Import C.O.D. (ICOD) charges have been paid or billed
Import Scan
Import charges are due for this package. Select Pay Now (where available) or pay at delivery
In Transit to International Processing Facility
In Transit to UPS Mail Innovations
Incomplete address information may delay delivery. We are attempting to update this information. / The package will be returned to the sender
Loaded on Delivery Vehicle
Order Shipped
Order information received
Origin Scan
Out For Delivery
Out For Delivery Today
Package arrived at foreign customs office
Package arrived at international carrier
Package delivered by local post office
Package delivery was attempted
Package departed international carrier facility
Package is delayed in transit. Delivery will be rescheduled. Check back or signup for UPS My Choice to receive updates
Package is in transit to a UPS facility
Package processed
Package processed by international carrier
Package received for processing
Package transferred to post office / The shipment is in transit for final delivery. Delivery is scheduled in approximately 1-2 days
Pickup Scan
Pickup scan
Processing at UPS Facility
Received by the local post office
Received into UPS possession
Returned to sender
Service disruption occurred. / The package will be returned to the sender
Severe weather conditions have delayed delivery
Shipment Acceptance at international carrier
Shipment Delivered to USPS, Package Acceptance Pending
Shipment Received, Package Acceptance Pending
Shipper created a label, UPS has not received the package yet
Signature obtained
Some additional transit time is required since the receiver is located in a remote area
The address has been updated as the receiver requested
The address is incomplete. This may delay delivery. We're attempting to update the address. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
The borough or county shown in the address is incorrect and may delay delivery. We're attempting to update the address. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information
The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
The company or receiver name is incorrect. This will delay delivery. We're attempting to update this information. / We're unable to contact the receiver
The delivery address has been updated and your package is on its way
The delivery change was completed
The delivery change was completed. / Delivery to a UPS Access Point™ location is pending
The delivery change was completed. / We require a phone number for the delivery address
The delivery date has been rescheduled as the receiver requested
The driver was not able to receive payment. A final attempt will be made the next business day
The information requested has been obtained and the hold has been resolved
The information requested has been obtained and the hold has been resolved. Shipment is now in transit
The package has been damaged and the sender will be notified
The package has been rescheduled for a future delivery date
The package is at the clearing agency awaiting final release
The package is delayed due to a Eurotunnel traffic disruption. We are adjusting delivery plans as quickly as possible
The package is undeliverable and is in the process of being disposed of according to the local guidelines
The package remains at the UPS Access Point™ location and is reaching the maximum days allowed to be held
The package was refused and will be returned to the sender
The package will be delivered to the recipient’s preferred UPS Access Point™ location
The package will be forwarded to a UPS facility in the destination city
The receiver refused the delivery
The receiver refused, the package appeared to be damaged. UPS will notify the sender with the details
The receiver was not available at the time of the final delivery attempt
The receiver was not available for delivery. We'll make a second attempt the next business day
The state shown in the address is incorrect. This may delay delivery. We're attempting to update the address. / The package will be returned to the sender
This delivery address is in a remote area where deliveries are not made daily
This delivery address is in a remote area where deliveries are not made daily. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
This delivery address is in a remote area where deliveries are not made daily. / Your delivery has been rescheduled for the next business day
This package is being held for a future delivery date
UPS Access Point™ possession
UPS has received the information needed to submit your package for clearance
UPS initiated contact with receiver or importer for clearance information. Once received, UPS will submit for clearance
UPS initiated contact with receiver or importer for clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / The package is at the clearing agency awaiting final release
UPS initiated contact with receiver or importer for clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
UPS initiated contact with receiver or importer for clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / We've contacted the receiver
UPS initiated contact with the sender to obtain clearance information. Once received, UPS will submit for clearance
UPS initiated contact with the sender to obtain clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / The information requested has been obtained and the hold has been resolved
UPS initiated contact with the sender to obtain clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
UPS initiated contact with the sender to obtain clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / We've contacted the receiver
UPS initiated contact with the sender to obtain clearance information. Once received, UPS will submit for clearance. / Your package is on the way
UPS is preparing your package for clearance. We will notify you if additional information is needed
UPS is preparing your package for clearance. We will notify you if additional information is needed. / The package is at the clearing agency awaiting final release
UPS is preparing your package for clearance. We will notify you if additional information is needed. / Your package is on the way
UPS will be in your area and will deliver your package a day early
Warehouse Scan
We are experiencing transit delays. We will deliver your package as soon as possible
We missed you again. A final attempt will be made the next business day
We received a request from the receiver to reschedule the delivery
We received a request to change delivery. The request will be processed once the package returns to our facility. / Modification of the receiver's address
We received a request to change delivery. The request will be processed once the package returns to our facility. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
We tried to deliver the package, but were unable to receive payment. A second attempt will be made the next business day
We tried to deliver to the business, but it was closed. A second attempt will be made the next business day
We tried to deliver your package, but we were unable to collect funds. We'll try again on the next business day
We'll contact the sender or receiver about this delivery
We're unable to deliver your package on schedule
We've begun an investigation to locate the package
We've missed the scheduled transfer time. This may cause a delay
We've missed the scheduled transfer time. This may cause a delay. / Your delivery will be rescheduled
We've modified the requested change of delivery for your package. / Package could not be located for intercept
We’re sorry this package has experienced a sortation delay. The package has been rerouted to the correct destination
Your delivery will be rescheduled
Your package has been delayed due to an import gateway hold. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
Your package has been released by the government agency
Your package has cleared customs and is on the way
Your package has cleared customs and will be placed on the next available departure
Your package is currently at the UPS Access Point™ and is scheduled to be tendered to UPS
Your package is in transit
Your package is in transit to the UPS facility
Your package is in transit. We're updating plans to schedule your delivery
Your package is in transit. We're updating plans to schedule your delivery. / The package will be forwarded to a UPS facility in the destination city
Your package is on the way
Your package is pending release from a Government Agency. Once they release it, your package will be on its way
Your package is pending release from a Government Agency. Once they release it, your package will be on its way. / We'll contact the sender or receiver about this delivery
Your package is pending release from a Government Agency. Once they release it, your package will be on its way. / Your package is on the way
Your package is pending release from a non-UPS broker. Contact the non-UPS broker for additional information
Your package is pending release from a non-UPS broker. Contact the non-UPS broker for additional information. / We've left a message for the receiver to contact us
Your package is pending release from a non-UPS broker. Contact the non-UPS broker for additional information. / We've requested that the receiver contact us
Your package is prepared for clearance
Your package may be delayed. We are adjusting delivery plans as quickly as possible
Your package may be delayed. We are adjusting delivery plans as quickly as possible. / The package is being returned to the sender at a different service level
Your package may be delayed. We are adjusting delivery plans as quickly as possible. / The package will be returned to the sender
Your package was cleared after the scheduled transport departure. We will reschedule for the next available departure
Your package was processed at our facility